مقابله با ریزپرنده

مخرب به یک چالش مهم در تمام کشورهای دنیا تبدیل شده است. در کشور عزیز ایران که همواره مورد خطر حملات تروریستی می­باشد نیز برای مقابله با این موضوع اقدامات مهمی انجام شده است.

شرکت بهینه پردازان ریزموج صنعت از پیشگامان ساخت سیستم های مقابله با ریزپرنده در کشور بوده است و تاکنون 5 نسل از محصولات خود را به سازمان ها و مجموعه های مختلف ارائه کرده است

سامانه­ مقابله با ریزپرنده شرکت بهینه پردازان ریزموج صنعت با نام AQS به منظور پایش و اخلال ریزپرنده­ها طراحی و ساخته شده است. بکه ­های WiFi دارد. همچنین آشکارسازی بر پایه آنتن همه­جهته سبب می­شود چرخش کامل فقط در هنگام کشف ریزپرنده و به منظور زاویه یابی و ایجاد اخلال مورد نیاز باشد. این موضوع سبب افزایش عمر سامانه می­گردد.

سامانه مقابله با ریز پرنده AQS

نسل پنجم سامانه AQS دارای ویژگی های منحصر به فرد زیر می­باشد:

  1. اضافه شدن قابلیت شناسایی بر اساس آنتن­های همه جهته و تشخیص لینک کنترل
  2. تشخیص شبکه­های WiFi مبتنی بر OFDM
  3. قابلیت تعیین محدوده فرکانسی پایش دلخواه در دو مسیر گیرنده
  4. قابلیت اخلال در باندهای­ فرکانسی پایش شده

این نسل از سامانه AQS علاوه بر تغییرات سخت افزاری عمده در مقایسه با نسل چهارم، قابلت های پردازشی ویژه­ای جهت شناسایی لینک کنترل و ش

این محصول علاوه بر قابلیت­های موجود در نسل­های قبلی یعنی گیرندگی در فرکانس­های 2400-2500 MHz و 5725-5850 MHz و اخلال در فرکانس­های اشاره شده و باند ناوبری GNSS، دارای گیرنده مبتنی بر SDR است که دارای گیرندگی از فرکانس 70 MHz تا 2 GHz و اخلال در همین بازه می­باشد.

در سامانه نسل 5، این اجازه به کاربر داده می­شود تا با توجه به شرایط خاص ماموریتی فرکانس دلخواه خود را برای گیرندگی تنظیم نماید. همچنین بنابر سفارش، این قابلیت وجود دارد تا با استفاده از یک پاورامپ پهن­باند، اخلال را هم به­صورت انتخاب فرکانس انجام داد.

علاوه بر سامانه AQS شرکت ریزموج صنعت نمونه پرتابل با آنتن های همه جهته سیستم شناسایی و اخلال گر ریزپرنده با عنوان OnyPal طراحی و ساخته است. محصول OnyPal سامانه­ای است پرتابل که به­منظور آشکارسازی برای مدل­های مختلف ریزپرنده­های هدایت­پذیر طراحی و ساخته شده است.

عملکرد سامانه به این شکل است که سیگنال­های محیط توسط کارت پردازشی در فرکانس­های 70 – 6000 MHz (در صورت اتصال آنتن پهن باند) پایش می­شود. در حالت پیش­فرض، شرکت بهینه­پردازان ریزموج صنعت 4 باند فرکانسی شامل 400، 900، 2400 و 5800 مگاهرتز را در نرم­افزار سیستم قرار داده است. ولی کاربر می­تواند بنابر نیاز عملیاتی، باند فرکانسی موردنظر را با اتصال آنتن مرتبط در نرم­افزار ست کرده و پایش را انجام دهد.

سامانه باند موردنظر را با آنتن­های همه­جهته پایش می­کند، با توجه به این­که WiFi های موجود نیز به­صورت سخت­افزاری دیکد شده و در نرم­افزار نمایش داده می­شود، عملیات آشکارسازی با کمترین خطا انجام خواهد شد.

آشکارسازی این سیستم به دو روش انجام می­شود :

  1. آشکارسازی لینک کنترلر
  2. آشکارسازی لینک video

دو روش فوق در اختیار کاربر قرار دارد و می­تواند هر کدام را به تنهایی و یا با هم انتخاب کند.

کاتالوگ سامانه OnyPal در ادامه آمده است

به منظور آشنایی با نحوه عملکرد سامانه های طراحی شده در شرکت ریزموج صنعت، ویدئوی زیر را مشاهده بفرمایید